Zapytaliśmy panią minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, na jakiej podstawie prawnej zamierza wydać 10 mln zł na promocję czterodniowego tygodnia pracy z funduszu, na który wpłacają przedsiębiorcy, a którego cele ustawowe nie przewidują takich wydatków.

Poniżej treść listu, jaki skierowaliśmy do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

Szanowna Pani Minister,

w imieniu Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców zwracam się z uprzejmą prośbą o udzielenie szczegółowych informacji dotyczących zapowiedzianego przez Panią Minister przeznaczenia 10 milionów złotych z Funduszu Pracy na realizację projektu pilotażowego dotyczącego skróconego czasu pracy przy zachowaniu dotychczasowego wynagrodzenia.

Cechą charakterystyczną państwowego funduszu celowego jest to, że gromadzone w nim dochody są przeznaczane wyłącznie na finansowanie celów określonych w ustawie powołującej fundusz, a nie na dowolne wydatki budżetowe. W związku z tym wydatki pokrywane z Funduszu Pracy, jako państwowego funduszu celowego, mogą być ponoszone wyłącznie na realizację ściśle określonych, wyodrębnionych zadań państwowych, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 108 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że środki w wysokości 10 milionów złotych mają zostać przeznaczone na pilotaż skróconego czasu pracy, obejmujący testowanie różnych modeli, takich jak skrócenie liczby godzin pracy w ciągu dnia, wprowadzenie dodatkowych dni wolnych czy klasyczne przejście na czterodniowy tydzień pracy.

Organizacja Pracodawców Rada Przedsiębiorców wyraża wątpliwość, czy obecne zapisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które regulują cele i zadania Funduszu Pracy, obejmują możliwość finansowania tego typu pilotażu. W naszej ocenie przesłanki ustawowe nie wskazują jednoznacznie na możliwość przeznaczenia środków Funduszu Pracy na eksperymentalne programy dotyczące organizacji czasu pracy, które nie są bezpośrednio związane z aktywizacją zawodową, przeciwdziałaniem bezrobociu czy wsparciem osób pozostających bez pracy.

W związku z powyższym prosimy o jednoznaczne wskazanie, na jakiej dokładnie podstawie prawnej, zawartej w obowiązującej ustawie, środki Funduszu Pracy mają zostać przeznaczone na finansowanie pilotażu skróconego tygodnia pracy. Prosimy o przytoczenie odpowiednich przepisów oraz uzasadnienie interpretacji, która umożliwia takie wydatkowanie środków publicznych.

Ponadto prosimy o szczegółowe przedstawienie, na jakie dokładnie cele i działania zostaną przeznaczone środki w ramach tego pilotażu, a także o przedstawienie kryteriów podziału środków oraz zasad ich przyznawania beneficjentom programu.

Z poważaniem
Adam Abramowicz, prezes Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców

Teraz czekamy na odpowiedź z ministerstwa.

 

Recommended Posts