Na prośbę firmy będącej członkiem Rady Przedsiębiorców zwróciliśmy się z interwencją do jednego z urzędów celno-skarbowych, aby jak najszybciej wydał decyzję w sprawie towaru przetrzymywanego na granicy polsko-białoruskiej. Chodziło o towar w postaci mocznika zawierającego więcej niż 45% masy azotu w suchym bezwodnym produkcie, który miał być przeznaczony na cele techniczne i zostać wykorzystany do produkcji AdBlue produkowanego w celu redukcji spalin SCR. Naczelnik urzędu celno-skarbowego wydał decyzje zawieszające zwolnienie towaru zgłoszonego do procedury dopuszczenia do obrotu, mimo iż Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu towaru objętego ww. zgłoszeniami celnymi. Dlatego argumentowaliśmy, że dalsze zawieszenie zwolnienia towaru jest nieuzasadnione.

W piśmie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej zwróciliśmy także uwagę na czasochłonność rejestracji towarów akcyzowych w systemie PUESC, która ogranicza polski eksport wyrobów alkoholowych (małe browary, winnice).

Po naszej interwencji decyzja została wydana – niestety negatywna, jednak umożliwiło to firmie odwołanie od tej decyzji.

Recommended Posts