Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy od 1 stycznia 2026 r. będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym. Nie to koalicja rządowa obiecywała w kampanii wyborczej, ale jak to mówią lepszy wróbel w garści…
Przypomnijmy historię składki zdrowotnej:
- PiS wprowadza tzw. Polski Ład, zmieniając zasady opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców.
- W kampanii wyborczej ówczesna opozycja a dzisiaj rządzący obiecywali powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu w przypadku wygranej (100 konkretów na 100 dni).
- 24 marca 2024 r. ministrowie finansów (Andrzej Domański) i zdrowia (Izabela Leszczyna) na wspólnej konferencji przedstawili projekt przywracający 90 proc. przedsiębiorcom ryczałt w wysokości 9 proc. od 75 proc. najniższego wynagrodzenia.
- Przez kolejne miesiące stanowisko rządu się zmieniało. Na początku września okazało się, że jedyną zmianą ma być zwolnienie sprzedaży środków trwałych ze składki zdrowotnej.
- Rada Przedsiębiorców rozpoczęła ofensywę przypominania o obietnicy wyborczej oraz obietnicy z 24 marca 2024 r. Zorganizowaliśmy pikietę pod Sejmem oraz akcję Uczciwe Składki – zbieraliśmy podpisy pod petycją domagającą się zrealizowania obietnicy przywrócenia składki ryczałtowej.
- Zwołano sejmową komisję zdrowia, która miała rozpatrywać wyłącznie projekt ustawy zmieniający zasady rozliczania składki. Komisję odwołano po naszej pikiecie i uzupełniono projekt zamiany o objęcie ryczałtem części przedsiębiorców o dochodach niższych niż 1,5 średniej.
- Dzisiejszy (z 18 marca 2025 r.) projekt przyjęty przez połączone sejmowe komisje zdrowia i finansów publicznych to efekt naszych działań, bez których skończyłoby się tylko na zwolnieniu środków trwałych ze składki zdrowotnej.
- Projekt poprawia sytuację kilkuset tysięcy przedsiębiorców w stosunku do tych przepisów, które wprowadził PiS w Polskim Ładzie. Niestety, nie realizuje ani obietnicy zawartej w 100 konkretach na 100 dni, ani tej z 24 marca 2024 r.
Mimo tego warto było walczyć, bo choć nie osiągnęliśmy obiecanych zmian, to doprowadziliśmy do częściowej poprawy sytuacji firm.