Wiceprezes Rady Przedsiębiorców Robert Bodendorf gościł w Polskim Radiu Koszalin, gdzie rozmawiał o tym, jaki będzie trend na rynku pracy w kolejnych latach: czy coraz więcej pracy zdalnej (i nieustająca poprawa warunków takiego trybu pracy), czy jednak powrót do biur?

Warto zaznaczyć, że praca zdalna dotyczy generalnie pracy biurowej. W przypadku pracy fizycznej – lub pracy w tradycyjnym handlu – rzadko mówimy o pracy zdalnej (choć i tutaj zdarzają się takie przypadki).
Akurat w samej branży informatycznej (według raportu Bulldogjob):
  • 65% osób pracuje tylko zdalnie
  • 8% tylko w biurach
  • 27% hybrydowo.
W pozostałych branżach jest różnie, ale w większości przypadków występuje wzrost wydajności pracownika, pod warunkiem odpowiedniego zorganizowania pracy przez pracodawcę (i przygotowania pracownika odpowiednio do wykonywania takiej pracy).
W rozmowie omawiany jest tzw. „paradoks pracy zdalnej”, który pokazuje, że pomimo wzrostu efektywności – niektórzy pracownicy odczuwają gorsze samopoczucie, aczkolwiek jest ono uzależnione od kilku czynników:
  • 1. Typu osobowości danego pracownika.
  • 2. Samoorganizacji pracy i samodyscypliny.
  • 3. Radzenia sobie z technologią.
Ad. 1. Jeśli ktoś lubi towarzystwo, to może odczuwać dyskomfort podczas wykonywania pracy zdalnej, aczkolwiek spotkania online, rozmowy telefoniczne, czy też popołudniowe spotkania ze znajomymi mogą stanowczo poprawiać samopoczucie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wielu introwertyków odczuwa wręcz dyskomfort w kontaktach z innymi ludźmi w pracy stacjonarnej, co powoduje, że dla nich praca zdalna jest wręcz zbawieniem (i dla nich praca zdalna wpływa na poprawę samopoczucia). Dla tych z kolei, którzy czasami wolą przebywać w towarzystwie, ale jednak intensywniej pracują w samotności – praca hybrydowa wydaje się optymalna.
Ad. 2. Ogromnym wyzwaniem dla pracodawców jest takie zorganizowanie pracy, aby pracownicy zdalni wiedzieli dokładnie, co mają robić, w jaki sposób i na kiedy. Sami jednak muszą zadbać już o zdyscyplinowanie, a w przypadku poczucia nadmiaru obowiązków – powinni szczerze zgłosić to przełożonemu.
Ad. 3. Sami pracownicy powinni się zmobilizować, aby skorzystać z (często z bezpłatnych) kursów/webinarów, a jeśli to nie pomaga, to zachęcam do szczerej rozmowy z pracodawcą, aby firma poniosła koszt ewentualnego szkolenia (o ile pracodawca nie zorganizował już takiego szkolenia).
Całą rozmowę polecamy TUTAJ.

Recommended Posts