Tematy legislacyjne w najbliższych tygodniach:

  1. Jawność wynagrodzeńProjekt Koalicji Obywatelskiej przewiduje, że pracodawca, który publikuje informację o możliwości zatrudnienia pracownika na danym stanowisku pracy, musi uwzględnić kwotę proponowanego poziomu wynagrodzenia, wskazując jego minimalną i maksymalną wysokość. Informacja może zawierać wzmiankę, że kwota ta podlega negocjacji.

Będziemy negatywnie opiniować ustawę, uznając że wprowadzona regulacja zbytnio godzi w swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku braków na rynku pracy, to pracodawca musi sam z siebie zachęcać do przyjęcia jego oferty, więc spodziewać się można zwiększenia trendu ujawniania wynagrodzenia bez konieczności ingerencji ustawodawcy.

  1. Wraca składka zdrowotna – rozpoczęła pracę podkomisja nadzwyczajna ds. zmian w składce zdrowotnej. Jako jedna z nielicznych organizacji pracodawców wzięliśmy udział w pierwszym posiedzeniu. Komisja ma rozpatrywać rządowy projekt przedłożony do sejmu kilka miesięcy temu. Wprowadza on obniżkę składki dla większości przedsiębiorców, jednak nie w pełni wypełnia nasze postulaty. Będziemy silnie zaangażowani w pracę legislacyjne nad tą ustawą.
  2. Praca cudzoziemców – sprzeciwiamy się obligatoryjnemu zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę, m.in. dzięki naszemu sprzeciwowi przepisy te zostały zmienione na etapie prac rządowych. Zwracamy jednak uwagę na pozostające w ustawie przepisy utrudniające życie przedsiębiorcom np. konieczność wysyła każdej umowy z cudzoziemcem do urzędu wojewódzkiego, który wydał mu pozwolenie na pracę w Polsce.
  3. Wspieramy niektóre przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, która przeszła 1 czytanie w Sejmie. Nie są to zmiany daleko idące, ale poprawiające sytuacje przedsiębiorców. Biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie będzie wstrzymany poprzez wszczęcie postępowania karnego skarbowego później niż rok przed upływem terminu przedawnienia. Jest to temat na który zwracał uwagę prezes Adam Abramowicz jako Rzecznik MŚP. Niestety Ministerstwo Finansów dalej pozostaje sceptyczne w tej kwestii.

Recommended Posts