Poznaj nasz zespół
Zarząd
Organizacji Pracodawców Rada Przedsiębiorców

Adam Abramowicz
W latach 2018-2024 pierwszy w naszym kraju Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ukończył studia na Wydziale Mechanicznym i Organizacji Górnictwa Politechniki Lubelskiej oraz studia podyplomowe w zakresie technologii wód, ścieków i odpadów na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej. Od 1990 r. prowadził z sukcesem własną działalność gospodarczą. Jeden z głównych inicjatorów, a zarazem prezes Zarządu Sieci Detalistów "Nasze Sklepy". Aktywny działacz samorządowy, założyciel oraz długoletni prezes Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości w Białej Podlaskiej. Poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Wykorzystując zdobyte w przedsiębiorczości doświadczenie, był m.in. członkiem sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Sejmu RP (wcześniej Komisji Gospodarki) oraz Parlamentarnego Zespołu Wspierania Przedsiębiorców Poszkodowanych w Outsourcingu Pracowniczym przez organy administracji państwowej RP. Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego.

Robert Bodendorf
Od blisko 30 lat przedsiębiorca i pracodawca w branży informatycznej, który zinformatyzował wiele firm w regionie zachodniopomorskim. Niemal od początku włączył się społecznie w działalność na rzecz przedsiębiorców. Współtworzył grupę przedsiębiorców Made in Koszalin. Rozwinął Północną Izbę Gospodarczą w Koszalinie. Wspomagał w rozwoju Koszalińską Izbę Przemysłowo-Handlową. Stworzył i rozwinął Zachodniopomorski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Przez wiele lat współpracował z ogólnopolskim Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców oraz z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Od lat zaangażowany w łączenie "świata biznesu ze światem nauki", współtworząc m.in. Konwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Konwent Wydziału Elektroniki i Informatyki na Politechnice Koszalińskiej. Więcej informacji znajduje się na stronie www.bodendorf.pl.

Kamila Lubiecka
Absolwentka studiów na kierunku Finanse i Rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów podyplomowych z zakresu Administrowania Funduszami Unijnymi, stypendystka DAAD na Universität Bayreuth ze specjalnością "Komunikacja w biznesie". Posiada międzynarodowe kwalifikacje z rachunkowości zarządczej (CIMA Diploma in MA). W trakcie studiów aktywnie angażowała się w działalność studencką, pełniąc funkcję koordynatorki Inspiring Solutions Academy w ramach jednej z największych konferencji o zastosowaniu IT w biznesie. Doświadczenie zawodowe z obszaru compliance zdobywała, pracując w spółkach doradczych, w tym z tak zwanej "Wielkiej Czwórki". Od 2015 roku prowadzi własną działalność gospodarczą, oferując usługi doradcze i księgowe. Wraz z zespołem wspiera przedsiębiorców, pomagając w zarządzaniu finansami oraz optymalizując procesy księgowe.
Biuro
Rady Przedsiębiorców

Krzysztof Budka
Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od ponad dwóch dekad związany z zarządzaniem mediami i komunikacją. Karierę zawodową rozpoczął pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie "Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku "Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z "Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu "Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL, a także prowadził audycję "Liberator" w Radiu Dla Ciebie. Ostatnio był współtwórcą i redaktorem naczelnym magazynu "Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Relacjonował i prowadził debaty podczas najważniejszych wydarzeń gospodarczych w kraju (m.in. Europejski Kongres Gospodarczy, Forum Ekonomiczne w Karpaczu, Forum Wizja Rozwoju, Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy, Kongres 590, Impact, Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorców, czy Europejski Kongres Samorządowy). Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 r.

Kamil Rybikowski
Prawnik, współpracował w przeszłości z kilkoma organizacjami pracodawców oraz z Biurem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przedmiotem jego zainteresowań jest przede wszystkim legislacja wpływająca na prowadzenie działalności gospodarczej oraz respektowanie praw przedsiębiorców. Publicysta oraz autor wielu raportów i opracowań dotyczących przedsiębiorczości i prawa gospodarczego.
Rada Ekspertów
Rady Przedsiębiorców

Adam Pietrak
Adwokat, właściciel Kancelarii Vindigo i Partner w Vindigo Pietrak & Paździora. Ekspert w dziedzinach: upadłość, restrukturyzacja, dochodzenie roszczeń, prawo cywilne i gospodarcze. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Stop Bankowemu Bezprawiu. Inspektor Ochrony Danych Osobowych w małych i dużych firmach – obsługuje ponad 100 podmiotów. Oferuje szkolenia z zakresu windykacji, antywindykacji, egzekucji sądowej, call center, polityki bezpieczeństwa RODO. W latach 2000–2017 był Komornikiem Sądowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi. Zajmował się zarówno egzekucją na rzecz wierzycieli masowych, jak i indywidualnych. Posiadał jedne z najlepszych w Polsce call center do obsługi klientów. W kancelarii posiadał też własny dział IT wspomagający automatyzację pracy kancelarii. Prowadził liczne szkolenia dot. egzekucji, prawa rzeczowego, ustawy o księgach wieczystych, zarządzania czasem. Współzałożyciel Funduszu Nieruchomości Szefler Spółka Komandytowa. Spółka zajmuje się zakupem i sprzedażą nieruchomości, wierzytelności zabezpieczonych hipotecznie oraz najmem lokali. Działa głównie na rynku łódzkim, warszawskim i toruńskim. Były Prezes Sua Sponte Sp. z o.o., gdzie zajmował się pozyskiwaniem środków unijnych i nadzorowaniem projektu. Spółka otrzymała "dotację na innowację" współfinansowaną przez UE z EFRR w ramach działania 8.1 "Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej na opracowanie i wdrożenie zaawansowanej e-usługi typu Business Inteligence opartej o algorytm sztucznej inteligencji (Mober)".

Adam Sitnik
Absolwent Wydziału Łączności Politechniki Warszawskiej. Przez długie lata pracował jako konstruktor, następnie jako kierownik pracowni w zakresie opracowania urządzeń dla przemysłu elektronicznego w Polsce. Realizował znaczący kontrakt na dostawę technologii i urządzeń do Chin, który zaowocował dużym sukcesem. W 1992 roku założył firmę DACPOL, a po 10 latach firmę DACPOL SERVICE, po dzień dzisiejszy pełniąc w obu funkcję Prezesa Zarządu. Jego firmy specjalizują się w kompleksowych dostawach podzespołów do: energoelektroniki, elektrotechniki, elektroniki, automatyki i energetyki, prowadząc działalność nie tylko handlową, ale również doradczą, usługową i produkcyjną. Poza elektroniką dużej mocy specjalizuje się także w sporach przedsiębiorca – ZUS.

Artur Ratajczak
Prezes Arra Group, polskiej rodzinnej firmy specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach logistycznych dla sektora farmacji i zdrowia. Organizację założył ponad 20 lat temu, konsekwentnie stawiając na innowacyjność oraz najwyższe standardy obsługi. Misją Arra Group jest troska o ludzkie zdrowie, co odzwierciedla się w każdym aspekcie działalności firmy. Ekspert w dziedzinach: transport drogowy, transport farmaceutyczny, transport w temperaturze kontrolowanej, transport chłodniczy.

Karol Wójcik
Przewodniczący Rady Programowej Izby Branży Komunalnej. Prawnik, kierownik działu inwestycyjno-prawnego w firmie BYŚ – jednej z wiodących firm działających na warszawskim i okołowarszawskim rynku odbioru i zagospodarowania odpadów. Przewodniczący Zespołu Roboczego ds. Recyklingu i Gospodarki Odpadami przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Członek Zespołu doradczego do spraw systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami powołanego przez Ministra Klimatu i Środowiska. W latach 2002–2014 radny Milanówka, w latach 2010–2014 wiceprzewodniczący Rady Miasta i przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska. Uczestnik licznych wystąpień prasowych, radiowych i telewizyjnych związanych z gospodarką odpadami. Popularyzator wiedzy na ten temat podczas wykładów i prelekcji dla studentów i młodzieży szkolnej.

Katarzyna Rudnicka
Z wykształcenia matematyk. W latach 1994–2005 pracowała w korporacjach na wysokich menadżerskich stanowiskach związanych ze sprzedażą i zarządem spółek. Autorka książek i kanału na YouTube "Prawo Miłości", badaczka umysłu i fenomenu świadomości. Od 2007 r. współprowadzi z mężem własny biznes. Jest współwłaścicielką i Wiceprezesem Zarządu VIVENGE – polskiego producenta oznakowania i wyposażenia meblowego międzynarodowych sieci handlowych. Dziedziny eksperckie: sprzedaż, ekspansja na rynkach europejskich, finanse, turkusowy styl zarządzania firmą.

Krzysztof Gorecki
Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem w marketingu, zarówno po stronie agencyjnej, jak i klienckiej. Założyciel i CEO 35-osobowej agencji marketingowej inmarketing digital agency. Wykładowca studiów podyplomowych Zarządzanie Sprzedażą na UE w Poznaniu. Trener, szkoleniowiec, konsultant biznesowy. Członek rad biznesu na uczelniach poznańskich i członek organizacji przedsiębiorców. Od lat wspiera lokalny sport. Ekspert w dziedzinach: marketing (w szczególności internetowy), komunikacja marketingowa, zarządzanie zespołem, psychologia biznesu, nowe media.

Marek Izraelski
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz studiów podyplomowych MBA w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Od początku kariery zawodowej związany z branżą ubezpieczeniową, gdzie zajmował się m.in. underwritingiem i likwidacją szkód. Rzeczoznawca z uprawnieniami WIJHARS, ekspert z zakresu ubezpieczeń w transporcie i spedycji. Długoletni wykładowca na studiach podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Marek Szmit
Ekspert w dziedzinie turystyki. Od 2006 roku rozwija Hotel Tajty nad jeziorem Tajty. Prezes LOT Mazury od 2014 roku, członek zarządu ROT Warmińsko-Mazurskiej i komisji rewizyjnej Ogólnopolskiego Porozumienia LOT. Inicjuje projekty turystyczne, ekologiczne i społeczne, wspiera rozwój turystyki rowerowej i integrację branży.

Marzena Żemejda-Zybura
Ekspert w dziedzinie edukacji dla dorosłych i polityki senioralnej. Od 19 lat zajmuje się organizacją kształcenia ogólnego i zawodowego dla dorosłych, prowadzi 6 szkół nagrodzonych m.in. Orłami Wprost w Lublinie. Szkoły oferują bezpłatną naukę na kierunkach takich jak opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy czy technik administracji, wspierając rozwój zawodowy i aktywizację społeczną. Odpowiadają na aktualne potrzeby zawodowe i zapełniają lukę w zakresie organizacji działalności kulturalnej adresowanej do osób dorosłych. Współpracuje także z podmiotami prowadzącymi warsztaty terapii zajęciowej czy Uniwersytety Trzeciego Wieku, wspierającymi osoby starsze, niepełnosprawne i zagrożone wykluczeniem.

Mateusz Stańczyk
Wspiera biznes, naukę i sektor publiczny w zagadnieniach związanych z finansowaniem innowacji i z zieloną transformacją. Doradzał spółkom notowanym na GPW, w transakcjach M&A, JV oraz projektach związanych z nabyciem i zarządzaniem infrastrukturą przedsiębiorstwa. Przyczynił się do utworzenia dwóch publicznych instrumentów inwestycji na rynku venture capital o wartości ponad 1 mld zł. Ma doświadczenie w tworzeniu i opiniowaniu regulacji wewnętrznych w spółkach sektorów regulowanych. Uczestnik licznych procesów legislacyjnych po stronie projektodawców i uczestników procesu. Szczególnie interesuje się zagadnieniami dotyczącymi zielonej energii i gospodarki obiegu zamkniętego. Zrealizował 11 zamówień na usługi innowacyjne w trybie przedkomercyjnym, w tym 10 realizujących założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Przewodził zespołowi prawnemu realizującemu trzy zamówienia na przełomowe technologie w obszarze magazynowania wodoru oraz jego wykorzystania w transporcie kołowym i ciepłownictwie. W 2023 r. otrzymał imienne wyróżnienie Ministra Klimatu i Środowiska za pracę na rzecz Porozumienia Wodorowego (Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej). W 2024 roku SMM Legal otrzymała za działania mecenasa Stańczyka nagrodę za wieloletni wkład w budowanie otoczenia prawno-legislacyjnego dla innowacji w obszarze rynku wodoru w Polsce (nagroda wręczona została podczas MOVE – International Mobility Congress). Wielokrotnie wyróżniany w międzynarodowym rankingu The Legal 500. Zdobywca 2. miejsca w konkursie European Innovation Procurement Awards EUIPA 2021 organizowanym przez Europejską Radę ds. Innowacji. Współtworzonym przez niego projektem był elastyczny model prawny służący do realizacji zamówień publicznych na zielone innowacje.

Monika Mirończuk
Absolwentka Politechniki Warszawskiej. Posiada wieloletnie doświadczenie w doradztwie energetycznym. Specjalizuje się w OZE, kogeneracji i rynku energii. Karierę zawodową rozwijała w obszarze analiz i legislacji sektora energetycznego, koordynując wdrażanie zmian prawnych i strategii rynkowych u odbiorców końcowych. Pełniła kluczowe funkcje w firmach zajmujących się doradztwem energetycznym oraz w sektorze OZE, odpowiadając m.in. za negocjacje kontraktów PPA/cPPA, optymalizację kosztów energii oraz współpracę z instytucjami regulacyjnymi i branżowymi. Obecnie jako Energy Public Affairs Manager w Energy Solution Sp. z o.o. zajmuje się monitorowaniem zmian prawnych i ich wpływu na rynek oraz wspiera klientów w dostosowywaniu się do dynamicznych regulacji prawnych.

Tomasz Judycki
Założyciel i były członek zarządu firmy CloudiMed, tworzącej oprogramowanie dla szpitali i przychodni. Absolwent informatyki na Wydziale Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Były prezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej oraz Stowarzyszenia STORM, reprezentującego wiodące firmy IT w ochronie zdrowia. Główne kompetencje w IT: znajomość branży telemedycznej i realiów pracy polskich szpitali/przychodni/gabinetów oraz centralnych systemów informatycznych w NFZ, MZ/CeZ, projektowanie systemów, tworzenie baz danych, kierowanie zespołami programistów, prowadzenie projektów informatycznych.

Waldemar Gujski
Adwokat, partner w kancelarii Gujski, Zdebiak, od kilkudziesięciu lat zajmuje się szeroko rozumianą problematyką zatrudnienia, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki pracy kadry menedżerskiej. Autor wielu publikacji z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego oraz projektów paktów socjalnych. Wykładowca na licznych szkoleniach, doradca i pełnomocnik procesowy banków, firm polskich i zagranicznych, w tym koncernów należących do czołówki światowego biznesu, reprezentuje także członków ich zarządów. Pełnomocnik procesowy wybitnych przedstawicieli świata mediów, polityki, kultury i biznesu. Od 2016 roku wielokrotnie uznawany przez firmę Chambers & Partners za jedynego w Polsce Senior Statesman/Statespeople w dziedzinie prawa pracy.